Računovodstveni i poreski aspekt
 
Izdavačka delatnost se odnosi na poslove izdavanja knjiga, brošura, prospekata, enciklopedija, atlasa, mapa i karata. Takođe obuhvata izdavanje novina, časopisa, periodičnih časopisa, imenika, adresara i drugih publikacija, kao i softvera.
Dela koja su namenjena za izdavanje mogu da se nalaze u štampanoj formi, elektronskoj ili audio formi, na internetu ili kao multimedijalni proizvodi poput priručnika na diskovima.
 
Izdavačka delatnost regulisana je Zakonom o izdavanju publikacija i Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima. Prvi zakon odnosi se na knjige, brošure, časopise, spise, štampano muzičko delo, reprodukciju umetničkih slika i crteža, amblema i zaštitnih znakova, razglednica, fotografija, geografskih karata, plakata, gramofonskih ploča, audio i video kaseta kao i mnogih drugih dela koja se mogu umnožavati štampanjem.
 
Pod pojmom publikacije ne podrazumevaju se službeni materijali koji se koriste za rad državnih organa, društvenih organizacija, firmi, ustanova i preduzeća. A takođe ne važi za originalna likovna dela koja nastaju umnožavanjem.
 
Svako izdavač mora da ima urednika, koji se bavi selekcijom dela koja će se objavljivati, pronalazi stručna mišljenja o kvalitetu dela i odgovara za izdatu publikaciju. Publikacija mora da poseduje istaknuto ime autora i njegovih saradnika, naslov na izvornom jeziku ili ako je u pitanju prevod publikacije, ističe se ime prevodioca. Takođe publikacija mora da ima redni broj izdavanja, ime urednika, naziv i sedište izdavača i štamparije. Ukoliko se radi o novom izdanju, navodi se i broj primeraka publikacije.
 
Kada se radi o izdavanjima raznih obrazaca, nije obavezno objavljivanje imena autora i urednika.
 
Prilikom izdavanja knjiga, brošura, spisa, geografskih karata, muzičkih dela, gramofonski ploča, kompakt diskova, audio i video kaseta, naznačava se i ime lica koje je iznelo svoje stručno mišljenje o istom.